Всяко решение – от избора на подходящ хибрид до прибирането – трябва да бъде в посока максимално влияние върху факторите на добивност.

 

Слънчогледът е основна маслодайна култура и е втората по площ култура за България. През последните години се наблюдава тенденция за увеличаване на площите със слънчоглед над 9 млн. дка.

 

Слънчогледът може да се развива на почти всички почвени типове. Най-високи добиви се получават когато се отглежда на богати почви, с добра структура, добра влагозадържаща способност и добре запасени с хранителни елементи, с близко до неутрално рН на почвата (6,0 – 7,5). Слънчогледът има слаба до средна устойчивост на засоляване.

 

Слънчогледовото растение се отличава със силно развит централен корен и много добре развити странични разклонения, коeто позволява достъп до хранителни вещества и вода от по-дълбоките слоеве на почвата в сравнение с другите едногодишни култури. Трябва да се има в предвид, че след слънчоглед почвата остава доста изтощена откъм хранителни елементи.

 

Най-добри предшественици на слънчогледа са зърнено-житните със слята повърхност. Слънчогледът се отглежда в сеитбообръщение, за да се намали заразният фон от болести и неприятели. Слънчогледът трябва да се върне на същото поле поне след 4-5 години. Лоши предшественици са рапицата, бобовите култури (соя, фасул, леща) и цвеклото, които се нападат от общи вредители.

 

Оптимални агротехнически срокове за засяване на слънчогледа са между 15 март и 10 април за Южна и между 25 март – 10 април за Северна България, при температура на почвата на дълбочината на засяване над 10°С. При тази температура семената поникват за 12-20 дни, а при 15-16 °C – за 9-10 дни, в зависимост от дълбочината на сеитба.

 

Гъстотата на сеитбата варира в зависимост от сорта и технологията на отглеждане, обикновено е в рамките на 5000 до 7000 растения/декар. Семената се сеят с 10-20% по-висока норма от желаната гъстота с цел компенсиране кълняемостта и покриване на възможни загуби (механични, климатични и от вредители). Дълбочината на засяване е 5-7 см.

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

Критични фази в развитието на слънчогледа и ключови елементи

‎ ‎

‎ ‎

Слънчогледът, както и всички други растения има необходимост от добър старт. Осигуряването на хранителни елементи още от сеитбата ще даде необходимия тласък за образуване и развитие на корените и нормален растеж.

 

Критична фаза от развитието на слънчогледа е 3-та двойка листа, когато се залагат репродуктивните органи. В тази фаза слънчогледовото растение се програмира колко цветчета да заложи върху питата. Затова е много важно да не се допускат никакви хранителни дефицити. Когато признаците на недостиг се появят, вече е твърде късно. Слънчогледът има нужда от балансирано количество на микроелементите – бор, мед, желязо, манган, молибден, цинк, сяра. До фаза 4-6 двойка листа приложението на продукти съдържащи микроелементи и аминокиселини (Труено ВП ) е отлична инвестиция.

 

Втората критична фаза е бутонизация, когато още в началото на фазата слънчогледовото растение се програмира колко от заложените цветчета да са фертилни. Подхранването на растенията с микроелементи и със стимуланти спомага за получаване на по-висок добив. Слънчогледът е култура, силно отзивчива на листно торене с микроелементи (особено бор). Борът спомага по-доброто опрашване и озърняване на питите.

Подходящи продукти за приложение в тази фаза са Дунякел Микс или с Дунякел Фюжън; Микроплант БорАмин, Кристафол К, Енергрийн Витал.

 

Най-критична фаза по отношение на влагата е периодът от бутонизация до начало на наливане на зърното.

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

Роля на хранителните елементи при слънчогледа

‎ ‎

Слънчогледът е много взискателен към храненето. Силно препоръчително е да се избягва едностранчивото азотно торене, защото то води до по-нисък и некачествен добив и до повече нападения от болести и неприятели. За 100 кг семена слънчогледът се нуждае от повече хранителни вещества в сравнение с житните култури, въпреки неправилното схващане, че му е достатъчно последействието на торовете от предходните култури.

 

За ролята на хранителните елементи може да прочетете ТУК

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

Изисквания към хранителния режим

‎ ‎

‎ ‎

От сеитбата до жътвата слънчогледовите растения преминават през четири основни етапа на развитие: вегетационна фаза, репродуктивна фаза, период на зреене и период на стареене.

 

Натрупването на азота, фосфора, калия, калция, магнезия и сярата не става с еднаква интензивност през целия ход на индивидуалното развитие на слънчогледовите растения. От поникване до началото на цъфтежа азотът, фосфорът и калият постъпват в растенията по-интензивно, отколкото магнезия и сярата. Най-много азот се усвоява от фаза 10 листа до фаза начало на цъфтеж. Калцият, сярата, магнезият, борът и желязото се усвояват в по-големи количества във фазите от поникване до начало на бутонизация. Въпреки тези особености на усвояването на хранителните вещества, технологията на отглеждане на слънчоглед обикновено включва предсеитбено торене, на по-късен етап от вегетацията едно почвено подхранване с азот и корекции с листно торене в зависимост от наличната техника и нуждите на растението.

‎ ‎

‎ ‎

слънчоглед- таблица - износ хранителни елементи

‎ ‎

‎ ‎

Слънчогледът се нуждае основно от азот, фосфор и калий. В таблицата е показано количеството на хранителните елементи, които слънчогледовите растения извличат от почвата за формиране на добив от 100 кг семена, в зависимост от почвените условия и величината на добива от декар. При ниски добиви разходът е по-голям поради натрупване на хранителни вещества в надземната маса и неефективно използване за формиране на добив от семена. Това се получава най-вече при засушаване и недобра агротехника.

 

Например при очакван добив от 200 – 300 кг/дка и средна запасеност на почвата с усвоим азот (например 6 – 10  кг N/дка в 60 см слой), торовите норми при различните почвени типове са от 6-8 кг азот/дка, а при слаба запасеност (под 6 кг N/дка в 60 см слой), азотната торова норма за получаване на същите добиви е 10 – 12 кг/дка.

 

Износът на елементи в килограми и грамове на тон продукция са:

 

магнезий (Mg) – 4 – 11 кг/т продукция

калций (Ca) – 18 кг/т продукция

мед (Cu) – 20 г/т

бор (В) – 70 г/т

желязо (Fe) – 260 г/т

манган (Mn) – 60 г/т

молибден (Mo) – 30 г/т

цинк (Zn) – 100 г/т

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

‎ ‎

ПРИМЕРНИ СХЕМИ НА ТОРЕНЕ ПРИ СЛЪНЧОГЛЕД

‎ ‎

‎ ‎

слънчоглед - схеми на торене

‎ ‎

‎ ‎

ЛИСТНО ПОДХРАНВАНЕ ПРИ СЛЪНЧОГЛЕД

‎ ‎

‎ ‎

слънчоглед - листно подхранване

‎ ‎

‎ ‎

При подбора на подходящ хибрид трябва да се подхожда внимателно – според конкретиката на всяко поле (климат, почвен тип, заразеност на почвата с опасни вредители, тип заплевеляване и др.) Използването на сертифицирани семена с доказан произход е важно условие за успешно производство. Сембодиа предлага на своите клиенти семена слънчоглед, селекция на френската компания „Майсадур груп“.

 

Предлаганите от нас хибриди може да видите ТУК.

‎ ‎

‎ ‎